Бугарскиот вицепремиер: Позицијата на Софија за Скопје треба да биде европска позиција


Позицијата на Бугарија за РС Македонија мора да биде европска позиција, изјавил вицепремиерот на Бугарија и министер за финансии Асен Василев како одговор на прашање на германски новинар за бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ.

Василев додал дека позицијата на Бугарија по ова прашање е многу јасна.

„Проблемот не е бугарската блокада на РСМ. Условите што ги поставивме, како заштита на националните интереси и гаранција дека ќе се расчисти со говорот на омраза, се повеќе заложби на Европа отколку на Бугарија“, вели тамошниот министер за финансии.

„Позицијата на Бугарија за РСМ мора да биде европска позиција. Ова не е тема на разговор меѓу РСМ и Бугарија. Ова е тема меѓу ЕУ и РСМ“, истакнал Василев, пренесуваат бугарските медиуми.

Фото: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media GroupSource link

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...