Буш, Клинтон и Обама ќе им помагаат на авганистанските бегалци

Тројцата поранешни американски претседатели ги здружија силите во новата група за поддршка на бегалците од Авганистан, кои се населуваат во САД по неодамнешното повлекување на САД од Авганистан, објави Ројтерс.

Поранешните американски лидери и нивните сопруги ќе служат како дел од Welcome.US, коалиција во која се вклучени и бизниси и други лидери која има за цел да им помогне на десетици илјади Авганистанци кои ја напуштија својата земја да се преселат во Соединетите држави преку мобилизирање поддршка и волонтери.

„Илјадници Авганистанци застанаа со нас на фронтот за побезбеден свет, а сега им треба нашата помош. Горди сме што ја поддржуваме Welcome.US за да им помогнеме на авганистанските семејства да се смират и да изградат нов живот”, коментираше Џорџ Буш за време на чиј мандат започна американската интервеција во Авганистан.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...