Home Македонија

Македонија

Костадиновска-Стојчевска: ВМРО зголемуваше плати по телефон, но сега во културата професионалноста е над партијата

Културата веќе неколку години не е репер за партиски вработувања, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во гостувањето во ТВ24. Таа додаде дека секогаш...

ДУИ категорично ги демантира лажните вести на Алсат и Фокус

Демократската унија за интеграција категорично ги демантира лажните и шпекулативни вести објавени на ТВ Алсат и на порталот Фокус за наводни преговори на ДУИ...

Владата донесе одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина

Владата на денешната седница донела одлука да ѝ донира хеликоптери на Министерството за одбрана на Украина и утврдила текст на Протокол за таа намена. Владата...

СДСМ: Го штитиме стандардот на народот, нови мерки за намалување на цените

СДСМ преку конкретни мерки и политики го штити и унапредува животниот стандард на граѓаните, во време на светска економска криза. Усвоени се нови мерки за...

Потпишување Протокол за соработка меѓу републичкото Јавно обвинителство и МВР

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и Министерството за внатрешни работи денеска ќе потпишат Протокол за соработка. На потпишувањето на Протоколот најавено е обраќање на...

Наутро студено, преку ден сончево

Времето наутро ќе биде студено, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер, поизразен...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...