Home Македонија

Македонија

Запрена изградбата на три модуларни болници во Скопје

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, објави Фактор. Новите модуларни болници требало да се постават на местото на...

Фон дер Лајен во посета на Западен Балкан до крајот на овој месец

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави утрово дека до крајот на овој месец ќе го посети регионот за да го поддржи...

Намален бројот на новодијагностицирани пациенти со лимфом во Македонија

Во нашата земја во 2019 година беа дијагностицирани 150 пациенти со лимфом, во 2020 година до месец август биле откриени 74 пациенти со ова...

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале 13.493 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен,...

Приведен криминалец баран со потерница

На 15.09.2021 во 05.50 часот, полициски службеници од ЕВР Аеродром и Драчево – Отсек потраги, врз основа на судска наредба, го лишиле од слобода...

Пописот го доби посакуваниот интензитет, ДЗС не очекува потешкотии до крајот

Без никакви застои и проблеми, со посакуваниот интензитет се одвива пописот на населението и објектите. Од Државниот завод за статистика се задоволни и од...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...