Home Регион

Регион

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Ѓукановиќ: Уверен сум дека ќе победам на изборите, без оглед на излезноста

Претседателскиот кандидат на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ синоќа изјави дека е уверен оти ќе победи во вториот круг од изборите на 2...

Хрватскиот министер за одбрана се сретна со својот украински колега во Одеса

Хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ во Одеса ја потврди поддршката на Хрватска за Украина на украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, пренесе агенцијата...

Tрагедија во Србија: Ученик загина, скокнал од прозорец во училницата кога заѕвонило ѕвончето

Тешка трагедија се случи денеска во српското гратче Качарево кај Панчево, кога четиринаесетгодишно момче скокнало од прозорецот на училиштето. Според неофицијални информации, момчето наводно...

Драма на летот од Дубровник: „Многу луѓе врескаа, никогаш во животот не сум бил толку исплашен“

Летот од Дубровник за Загреб беше зафатен од силни турбуленции поради силно невреме. Патниците на летот од Дубровник за Загреб утрово доживеале вистинска драма. Силното...

Поради закани со бомби во Бугарија затворени десетици училишта и деловен универзитет

Обвинителството покрена истрага за кривични дела против републиката. Полицијата не пронашла експлозивни направи во училиштата што од понеделникот добивале закани по електронска пошта или по...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...