Home Свет

Свет

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, соопшти Белата куќа

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност, Џон Кирби изјави дека Вашингтон е загрижен дека Пјонгјанг ќе ги поддржи воените операции на Русија против...

Шефот на американската дипломатија: Додик тргна по истиот пат на автократија како Путин

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен на Твитер го спореди претседателот на Република Српска и лидерот на босанските Срби Милорад Додик со рускиот претседател...

Финска доби зелено светло од Турција за НАТО, Шведска останува во чекалната

Турскиот парламент во Анкара денеска го одобри нацрт-законот со кој Финска и се дозволува влез во НАТО. Турскиот парламент е последниот меѓу 30-те членки на...

Ватикан за состојбата на папата Франциско: Останува во болница уште неколку дена

Папата Франциско (86) помина добра ноќ во болница по хоспитализирањето поради респираторна инфекција, изјави денеска претставник на Ватикан. Повеќе информации за здравствената состојба на папата...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...