Home Технологија

Технологија

Борзан: За две години во ЕУ ќе стапи на сила закон против вградени дефекти на уредите

Во рок од две години во Европската унија ќе стапи на сила закон со кој ќе се забранат програмираните дефекти на уредите, ќе се...

Ботови со вештачка интелигенција создадоа софтвер за седум минути

Четботови напојувани со вештачка интелигенција (ВИ), како ЧетГПТ, можат брзо и економично да водат софтверска компанија со минимална човечка интервенција, покажа новото истражување. Во неодамна...

Илон Маск навести дека за користење на X (Твитер) ќе плаќаат сите

Илон Маск сугерира дека сите корисници на X, социјалната мрежа која претходно беше наречена Твитер, можеби ќе мора да платат за да пристапат на платформата. Во...

Ердоган бара од Маск да изгради фабрика на Тесла во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го покани извршниот директор на Тесла, Илон Маск, да изгради фабрика за електрични автомобили во Турција, јави Анадолија. Ердоган му...

Планирате да купите iPhone? Еве кои модели вреди да се купат, а кои да се избегнуваат

Ако размислувате да купите iPhone, има опширна анализа на паметните телефони на Apple, напишана од Џулијан Чокату за Wired. Apple моментално продава осум модели на...

НАСА почна поотворено да зборува за вонземјани: Што значи тоа за Земјата и дали сме навистина сами?

Американската вселенска агенција (НАСА) организираше прес-конференција на која за прв пат поотворено се разговараше за можното постоење на вонземен живот. Во презентацијата на извештајот од...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...