Home Здравје

Здравје

Знаци на недостаток од витаминот Б12

На луѓето им требаат 50 микрограми витамин Б12 дневно, а оние кои имаат недостаток на оваа хранлива материја може да искусат одредени тешкотии, според...

Топ 3 пролетни намирници кои помагаат при слабеење

Пролетта е време од годината кога пазарните тезги и полиците на продавниците стануваат преполни со разновидни вкусни овошја и зеленчук. За време на студените месеци...

ХИВ повеќе не е смртна казна: Заразените добиваат спасоносен третман

Изминуваат 40 години по откривањето на ХИВ вирусот кога за првпат беше регистриран во мај 1983 година. Од тогаш светот измина долг пат...

7 намирници за забрзување на метаболизмот

Базалниот метаболизам е комбинација на биохемиски реакции кои создаваат енергија неопходна за одржување на основните животни функции на организмот како дишење, мислење, циркулација на...

Мажите живеат пократко од жените, зошто?

Мажите живеат помалку од жените, и тоа во целиот свет, покажа истражувањето на два Калифорниски универзитети кои ги испитувале податоците за смртност на мажите и жените во...

Заборавен антибиотик од пред 80 години ги убива супербактериите

Половина од антибиотиците што ги користиме денес се варијации на соединенија откриени пред речиси еден век, за време на таканареченото златно доба на антибиотиците. Антибиотик...
НАЈНОВИ ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...