Церемонијата на доделување Оскар во името на Украина: Момент молк и барање помош за жртвите

Церемонијата во Лос Анџелес ја одбележа војната во Украина. Домаќини на Оскарите беа Реџина Хол, Ванда Сајкс и Ејми Шумер.

Ѕвездите како Семјуел Ел Џексон, Џејсон Мамо, Бенедикт Камбербач носеа панделки или беџови со украинското знаме.

Мила Кунис, актерка која е родена во Украина, рече дека „не можат а да не бидат воодушевени од оние кои наоѓаат сила да продолжат да се борат во незамислива темнина“.

Потоа следеше момент молк и молба за помош на жртвите во Украина, додека на екранот пишуваше „Ве повикуваме да ја поддржите Украина на кој било начин“.

Една од водачите на церемонијата, Ејми Шумер, минатата недела му предложи на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се обрати преку видео врска, а Шон Пен подоцна рече дека Оскарите треба да се бојкотираат доколку не се дозволи обраќањето на Зеленски.

„Нема ништо повеќе што можат да направат Оскарите освен да му дадат шанса на Зеленски да разговара со сите нас“, рече Шон Пен.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...