Чавушоглу: Ставот на Турција е јасен – не се приклучуваме на санкциите


Бугарскиот претседател Румен Радев и премирот Кирил Петков наскоро ќе одат во посета на Франција, каде се очекува да го одобрат предлогот на претседателот Емануел Макрон за укинување на ветото за преговорите за членство на Македонија во ЕУ, пренесува БГНЕС.

Ова за БГНЕС го соопштиле учесниците на последниот коалициски совет што се одржа во петокот вечерта, на 27 мај. Како што наведуваат од БГНЕС, изворите се од различни политички формации и секој поединечно ја потврдил оваа информација.

На средбата присуствуваа Кирил Петков, Асен Василев, Иван Ченчев, Георги Свиленски, Гроздан Караѓов, Станислав Балабанов, Велислава Петрова, Атанас Атанасов и Владислав Панов.

Како што се наведува, „француското претседателство ветило дека ќе ги вклучи сите бугарски барања во преговарачката рамка и нивното спроведување ќе го гарантира самиот Макрон“.

„Ова практично значи дека целосно му веруваме на Макрон, но во исто време ризикуваме да западнеме во децениски спор, бидејќи секоја од земјите членки ќе може да блокира каква било одлука. Тоа ќе биде бесконечен спор и не сакаме турска верзија“, изјавил еден од учесниците за БГНЕС.

Според друг учесник на состанокот на 27 мај, планот на Макрон „има предлози кои не се јасни и воопшто не е сигурно дека Европската комисија може да даде гаранции за нивно спроведување во иднина“.

„Учесниците во коалицискиот совет беа многу импресионирани од информацијата дека ‘претседателот Радев имал многу позитивен разговор со Макрон’. Ова е толку транспарентно. Еден ден по советот, самиот Радев го кажа следново: ‘Можам да му честитам на претседателот Макрон за неговата визија и храброст да бара соодветно решение за да се најде излез од оваа ситуација и да се поддржат вистината и правдата’“ рекол член на коалициониот совет.

Советот за национална безбедност (НАС) што го побара премиерот Кирил Петков за Македонија ќе биде свикан по неговата посета на Франција. Самиот премиер се обврзал лично да го одржи.

Националниот совет ќе ѝ даде мандат на претседателката на Собранието, Корнелија Нинова, да го поддржи предложениот текст. Останатите партии кои се дел од владината коалиција ќе ги повикаат своите пратеници „да гласаат со чиста совест или да го поддржат единственото можно решение“.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...