Четири лица ја загубија битката со Ковид, 150 новозаразени

Направени се 2.290 тестови, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 84, Битола – 23, Прилеп – 9, Охрид – 5, Куманово и Гостивар – по 4, Кавадарци – 3, Тетово, Струмица, Штип, Кичево, Делчево и Демир Хисар – по 2, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка, Виница и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (150), регистрирани се 27 реинфекции.

Регистрирани сe 246 оздравени пациенти од: Скопје – 123, Битола – 23, Прилеп – 16, Кавадарци и Охрид – по 15, Штип – 7, Струга и Гевгелија – по 5, Кочани и Делчево – по 4, Куманово, Велес, Кичево, Дебар и Виница – по 3, Гостивар, Берово и Валандово – по 2, Тетово, Неготино, Радовиш, Крива Паланка, Богданци, Крушево, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице: од Демир Хисар (68г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лице од Скопје на возраст од 58 до 93 години. Пријавените лица се починати во периодот 12-17.03.2022 година, две во болнички и едно во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.290 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-56, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–83, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-48, Биотек-105, Систина-45, лабораторија Лаор-55, Синлаб-9, Ремедика-27, Плодност-24, Генеа-8, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-23, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.222.

Досега во земјата се направени вкупно 1.986.783 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.967, бројот на оздравени пациенти е 297.600, на починати е 9.256, а бројот на активни случаи изнесува 1.111

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје 144653, Активни 583 Куманово 16603, Активни 29 Битола 15027, Активни 153 Прилеп 14084, Активни 64 Тетово 13436, Активни 14 Кавадарци 10577, Активни 42 Велес 9709, Активни 13 Гостивар 9558, Активни 17 Охрид 8801, Активни 44 Струмица 8027, Активни 16 Штип 7988, Активни 10 Кичево 5592, Активни 29 Кочани 5066, Активни 7 Струга 4704, Активни 2 Гевгелија 4390, Активни 9 Неготино 3666, Активни 5 Ресен 2705, Активни 16 Свети Николе 2622, Активни 6 Радовиш 2519, Активни 9 Крива Паланка 2413, Активни 4 Делчево 1969, Активни 17 Дебар 1673, Активни 1 Берово 1639, Активни 0 Валандово 1481, Активни 2 Виница 1386, Активни 4 Пробиштип 1264, Активни 0 Богданци 1019, Активни 1 Кратово 961, Активни 1 Крушево 927, Активни 4 Демир Хисар 828, Активни 2 Македонски Брод 736, Активни 0 Демир Капија 591, Активни 5 Македонска Каменица 523, Активни 0 Пехчево 486, Активни 2 Дојран 344, Активни 0

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...