Чоколаден колач со боровинки


Состојки:

Колач:

– 200 гр брашно

– 60 гр какао

– 1 лажичка прашок за пециво

– 1/2 лажичка сода бикарбона

– 1 лажичка цимет

– 1/4 лажичка сол

– 1 лажичка чиа семе

– 200 мл вода

– 70 гр свежи боровинки

– 1 лажичка оцет

– 160 гр мед

Чоколаден прелив:

– 200 мл слатка павлака

– 150 гр темно чоколадо

– 60-70 гр свежи боровинки

Подготовка:

Измешајте ги сите суви состојки, брашното, какаото, циметот, прашокот за пециво, сода бикарбоната, солта и чиа семето.

Водата, боровинките, оцетот и медот измешајте ги посебно во блендер, па додадете ги во сувите состојки. Сето убаво измешајте го со рака и истурете во плех обложен со хартија за печење.

Колачот се пече во загреана рерна на 180 степени 20 до 25 минути.

Испечениот колач прободете го малку со нож, па прелијте го со топол чоколаден прелив за кој сте растопиле чоколадо во варена слатка павлака.

Врз колачот посипете свежи боровинки, оставете го да се излади на собна температура, па ставете го во фрижидер да се излади целосно, неколку часа или по можност преку ноќ.

The post Чоколаден колач со боровинки appeared first on Локално.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...