ЦИА знаела за распадот на Југославија уште во 1970-тите


Декласифицирани документи на американските служби

Карти на американската Централна информативна агенција (ЦИА) на кои била симната ознаката „тајно“, кои се објавени неодамна, говорат дека САД добро биле запознаени за распадот на поранешната сојузна држава СФР Југославија уште во 1970-тите години.
Како што пренесува српски Б-92, овој документ, кој бил подготвен во раните седумдесетти години од минатиот век, сега ѝ е веќе достапен на јавноста и зборува за евентуалните проблеми во посттитова Југославија, што е интересно, бидејќи иако Тито веќе бил во поодмината возраст, тој починал десет години подоцна откако документот бил подготвен. Па, така, српските медиуми пренесуваат дека ЦИА веќе однапред го почувствувала крвавото распаѓање на Југославија.
– Потенцијалот за катастрофа е реален – се вели во документот, во кој се предупредува дека доколку Едвард Кардељ или Коста Црвенковски побараат оставки по смртта на Тито, Хрватите би можеле да тргнат кон отцепување, што може да се спречи само со воена акција под српска власт и со црногорските генерали.
Ако ова доведе до екстремен заклучок, тоа може да значи граѓанска војна – стои во објавениот документ на ЦИА.
Во документот исто така се посочува и дека Словенија и Хрватска се многу побогати од другите делови на Југославија и ги нагласуваат аспирациите на Хрватска за независност. На крајот во анализата на ЦИА има речник со кој се посочува дека со Хрватска долги години владееле Виена и Будимпешта и земјата многу веројатно ќе се потпира на помошта токму од овие држави доколку дојде до немил настан. Интересно е што американските тајни служби и тогаш го посочувале силниот милитантен национализам во Хрватска и Србија, кој, според нив, влечел корени уште од времето меѓу двете светски војни.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...