Цонга заминува во пензија по Ролан Гарос

Карим Бензема уште еднаш докажа дека е во најдобра форма во неговата кариера на 34 години, постигнувајќи фантастичен хет-трик за да ги предводи Реал Мадрид до одмазничка 3:1 победа на Челси на „Стемфорд Бриџ“, додека Вилјареал на својата „Керамика“ покажа дека е екстремно сериозен клуб со 1:0 победата над фаворизираните Баерн Минхен.

Лани, Челси на патот до европската титула, успеа да ги елиминира токму Реал Мадрид во полуфиналето, така што шансата да се дојде на гости во дождливиот Лондон по одмазда беше примамлива. Бензема, кој игра во неверојатна форма, ја покажа неговата класа постигнувајќи два гола за три минути во 21. и 24. минута за шок за домаќините. Каи Хаверц во 40. минута ја врати надежта на Челси со убав гол по асистенцијата на Жоржињо, но само што почна второто полувреме, голманот Едуар Менди направи неверојатна грешка, која Бензема ја искористи за комплетирање на хет-трикот.

Во Шпанија пак, Вилјареал дојде до рано водство во 8. минута, кога Арнаут Данџума успеа да го совлада Мануел Ноер, а „подморницата“ имаше и поништен гол поради офсајд преку Кокелин, најавувајќи интересен реванш на „Алијанц арената“.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Челси – Реал Мадрид 1:3

Вилјареал – Баерн Минхен 1:0ТОП ВЕСТИ

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...