Црна Гора ги чувствува последиците од војната во Украина – се доведува во прашање сигурен прилив на пари

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека оние што ја бомбардираа Сојузна Република Југославија немаат право да зборуваат за меѓународното право и да бараат од Србија да ги утврди и уништи вековните пријателства и дека некои политичари во регионот ја плукаат Србија.

Министерот Вулин изјави дека повеќе се плаши од конфликтот отколку од неверојатната количина омраза кон рускиот народ.

„Несфатливо е дека е оправдано и нормално да се избрка руско дете од училиште, некому да му се забранува да се лекува затоа што е Русин, дека е нормално да му се одзема имотот, дека е нормално да се исфрлаат писатели и уметници како Достоевски од учебници затоа што се Руси. Тоа овде не се случило од времето на Хитлер“, рече Вулин.

Според него, секоја русофобија завршува како србофобија и никој што ја мразел Русија не ја сакал Србија.

„Затоа сум толку гласен, не затоа што сум голем Русин, туку затоа што сум Србин и за мене Србија е на прво место и Србите, каде и да живеат, се причина за мојата политичка активност, но знам дека сѐ што денеска им прават на руските деца може да им прават и на српските“, изјави Вулин.

Како што оцени, очигледно е дека е дозволено да се мразат два народа на национална основа, Русите и Србите, што особено го загрижува бидејќи се чини дека омразата стана дозволена во светот.

Коментирајќи ја изјавата на некои странски функционери за претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, министерот истакна дека Србија повеќепати била нарекувана и без докази означена како земја на касапи и убијци, земја на геноцид и дека многупати слушнале оти претседателот Александар Вучиќ ќе биде соборен и дека на Србија ѝ треба нов „Мајдан“.

Тој истакна дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е на вистинската страна на светот затоа што инсистира на воена неутралност и независна политика и дека не е само политичар, туку и државник, кој има храброст да му се спротивстави на притисокот и да работи во интерес на неговата земја и народ.

„Стабилноста на Балканот зависи од Србија, а бидејќи Србија е стабилна и способна да го зачува мирот, Балканот е во мир“, рече Вулин.

Тој нагласи дека претседателот на Србија е секогаш тука да им подаде рака и да им помогне на земјите од регионот кога нешто им треба и дека никогаш нема да добие благодарност за тоа, туку ќе гледа како плукаат по него и по Србија каде и да одат.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...