Црна Гора: Маските не се задолжителни во училиштата, трговските центри и спортските сали

Бугарија кажува недвосмислено „да“ за Албанија за почеток на разговорите, изјави претседателот Румен Радев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Илир Мета, кој е во официјална посета на Софија, јави репортерот на БГНЕС.

„Бугарија и Албанија не се само сојузници, ние сме пријатели и значаен придонес за тоа е значајното бугарско национално малцинство во Република Албанија“, рече Радев на почетокот на прес-конференцијата и истакна дека Бугарија и Албанија имаат заедничка визија за иднината на регионот како сојузници и партнери.

„Конечно најдовме директна воздушна врска меѓу Тирана и Софија“, истакна Радев.

Претседателот истакна дека главна тема на разговорот меѓу двајцата е проширувањето на ЕУ и интеграцијата на Западен Балкан.

„Бугарија безусловно го поддржува почетокот на преговорите со Република Албанија“, рече Радев.

Тој рече дека двајцата, исто така, ја осудуваат војната во Украина и повикаа на меѓународна истрага за злосторствата во Буча.

Има долго одложување на Коридорот бр. 8, додаде Радев, потсетувајќи на меморандумот меѓу Бугарија, Северна Македонија и Албанија. Овој проект е од клучно значење за економскиот развој на нашиот регион, рече бугарскиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...