Црна Гора усвои санкции против Русија

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ бргу да најде начин да го спречи брзиот пораст на цените на гасот и струјата бидејќи, како што рече, животниот стандард на граѓаните е слаб, што може да доведе до обнова на популистичките идеи за континентот.

Грција, која беше погодена од епидемија на коронавирусот по една деценија финансиска криза, потрошила речиси четири милијарди евра од минатата година за субвенционирање на сметките за струја и гас за домаќинствата и бизнисите, според „Ројтерс“.

Мицотакис ја повика ЕУ да одлучи за заеднички одговор на зголемените трошоци за енергија.

„Не е одржливо да се наметнува овој товар на нашите граѓани“, рече грчкиот премиер за време на средбата со европскиот комесар за енергетика, Кадри Симсон, во Атина, пренесува агенцијата.

Мицотакис ја повика ЕУ да разгледа неколку опции, вклучително и предлогот на Грција за ограничување на цената на гасот и брзо прекинување на врската меѓу цената на гасот и струјата.

Европските влади забрзано се обидуваат да складираат доволно гас пред следната зима за да се справат со потенцијалните прекини во снабдувањето од Русија, која задоволува 40 отсто од потребите за гас на ЕУ.

Минатиот месец Европската комисија предложи закон со кој се бара од земјите на ЕУ да ги полнат своите капацитети за складирање гас до 80 отсто од капацитетот оваа година.

Цените на енергијата значително пораснаа од минатата година, а конфликтот во Украина дополнително ги подигна, што ја поттикна Европската Унија да се обиде да ја намали употребата на рускиот гас за две третини оваа година преку зголемување на увозот од други земји и проширување на обновливите извори на енергија.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...