Да се знае кој е „крал“! Историска „ремонтада“ на Реал за големо финале против Ливерпул


Реал Мадрид ќе игра за својата 14. титула од Лигата на шампиони, откако во неверојатна мајска вечер во Мадрид, успеаја да ги совладаат Манчестер сити со 3:1 по продолженија за да ја елиминираат нивната предност од 4:3 од првиот меч и да обезбедат финале против Ливерпул на најдраматичен можен начин.

Во Париз, Реал ќе играат со Ливерпул во реприза на финалето од Киев во 2018 година, кога „кралевите“ ја освоија својата 13-та титула.

Тимот на Карло Анчелоти, кој викендов ја прослави својата 35. титула во Шпанија, изгледаше дека ја потроши среќата со неверојатните враќања против Челси и Пари Сен-Жермен, кога Ријад Марез во 73. минута постигна фантастичен гол за да донесе водство од 0:1, што значеше дека им се потребни два гола за помалку од дваесет минути за да обезбедат барем продолженија.

Тогаш на сцена стапи Родриго – Бразилецот прво во 90. минута успеа да израмни на 1:1, за само две минути подоцна да ја натскока цела одбрана на Сити за 2:1 и продолженија. Само што почна првото продолжение беше досуден пенал за „кралевите“, за Карим Бензема да го постигне својот 15. гол во ЛШ оваа сезона, што на крајот беше доволен за големо финале, и пкрај „опсадата“ на нивниот гол.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...