PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Дали храната може да го подобри вашиот сексуален живот?

Apr 17, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Урамнотежената исхрана, физичката активност и доброто ментално здравје можат да го подобрат вашиот сексуален живот – но дали некои намирници делуваат како природни афродизијаци?

Храната која предизвикува ендорфин, кој носи чувство на среќа, содржи состојки кои се поврзани со здрав сексуален нагон или се поврзани со богатство и успех, кои наводно позитивно влијаат на либидото.

Ајде да погледнеме во историјата и науката што ја поддржуваат оваа теорија и да размислиме дали некои од овие намирници навистина можат да го подобрат вашиот сексуален живот.

Дали консумацијата на остриги навистина функционира?

Казанова, веројатно најпознатиот љубовник во историјата, наводно појадувал по 50 остриги секое утро.

Сепак, нема докази дека постои поврзаност помеѓу остригите и зголемениот сексуален нагон, па се прашуваме од каде доаѓаат овие гласини?

Постои легенда дека Афродита, грчката божица на сексуалната љубов, е „родена“ од белата морска пена… Затоа морската храна станала афродизијак.

Иако има добри вести за љубителите на остриги – овие скапоцени мекотели се богати со цинк, клучна состојка во производството на тестостерон.

Истражувањата покажаа дека цинкот може да помогне во лекувањето на неплодноста кај мажите и да го подобри квалитетот на спермата.

Други добри извори на цинк се школки, црвено месо, семки (тиква, коноп и сусам), јаткасти плодови (бразилски ореви и бадеми), мешунки (наут и грав), млеко и сирење.

Дали темното чоколадо може да ви помогне да бидете добар љубовник?

Консумирањето темно чоколадо може да предизвика чувство на занес, тврдат истражувачите, бидејќи ја содржи „љубовната хемикалија“ фенилетиламин.

Оваа супстанца, присутна во телото во првите неколку месеци од врската, предизвикува ослободување на хормонот допамин, кој прави да се чувствуваме добро и го стимулира центарот за задоволство во мозокот.

Мали количини на фенилетиламин се присутни во чоколадото, па постои сомнеж дали оваа супстанца делува во телото кога се јаде.

Какаото содржи и аминокиселина триптофан, која влијае на зголемувањето на крвниот притисок и нивото на серотонин (исто така „хормон на среќа“).

Но, кога чоколадото и сексот првпат биле споени? Некаде во 16 век.

Хернан Кортес, шпански конквистадор од 16 век, водел експедиција која ги истражувала империјата на Маите и Ацтеките и го освоила денешното Мексико, за да биде управувано од Кралството Кастилја.

Тој, наводно, е првиот Европеец кој наишол на чоколадо. Тој му напишал на кралот дека видел како Маите пијат пијалок од какао „кој го зајакнува отпорот и помага во ублажување на заморот“.

Древните Кастилјани можеби ги припишувале лековитите својства на чоколадото, што Маите не го сфатиле, но нема докази дека тоа е афродизијак.

Други извори на триптофан вклучуваат лосос, јајца, живина, спанаќ, семиња, јаткасти плодови и производи од соја.

Дали чили пиперките ќе го зачинат вашиот сексуален живот?

Лутите пиперки содржат капсаицин, за кој студиите покажуваат дека може да предизвика ослободување на ендорфин (да, и ова е хормон за добро расположение) што создава чувство на вртоглавица.

Исто така, тие го забрзуваат метаболизмот и ја зголемуваат телесната температура и отчукувањата на срцето, кои ги доживуваме кога имаме секс.

Но, не заборавајте да ги миете рацете откако ќе ги исецкате пиперките!

Дали алкохолот помага или одмага?

Алкохолот може да ја зголеми желбата со ослободување од воздржаноста, но како што рекол Магбет кога бил пијан, алкохолот „ја поттикнува желбата, но ги спречува перформансите“.

И кај жените и кај мажите, чувствителноста се намалува при консумирање премногу алкохол и со текот на времето го ослабува сексуалниот нагон и во екстремни случаи предизвикува импотенција.

Исто така, не е привлечно ако мирисате на кафана!

Како да го намалите ризикот од еректилна дисфункција?

Истражувањата покажуваат дека внесот на храна богата со одредени флавоноиди, соединенија кои се наоѓаат во растенијата, е поврзан со намален ризик од еректилна дисфункција.

Една студија покажа дека флавоноидот антоцијанин (кој се наоѓа во капините) и другите флавоноиди кои се наоѓаат во агрумите нудат потенцијал за спречување на еректилната дисфункција.

Поголемиот внес на овошје е поврзан со 14 отсто намалување на ризикот од еректилна дисфункција, а комбинацијата на храна богата со флавоноиди и физичка активност го намалиле овој ризик за 21 отсто.

Фрлете се на корпата со овошје!

Некои истражувања дури сугерираат дека медитеранската исхрана може да биде ефикасна во спречувањето на еректилната дисфункција, бидејќи се потпира на житарици, зеленчук, мешунки, јаткасти плодови (бадеми и ореви).

Други извори на антоцијани се цреши, капини, црни рибизли, брусница, малини, грозје, модар патлиџан и црвена зелка.

Афродизијаци на прв поглед

Афродизијаците се поделени во категории: оние кои влијаат на либидото, потенцијата и сексуалното задоволство.

Науката не докажала дека некој од афродизијаците делува кај луѓето, бидејќи е тешко да се процени колку се успешни.

Всушност, докажано е дека делува само еден афродизијак… мирисот на зрело и труло овошје. Но, само кај машките овошни мушички.

Д-р Крајман, специјалист за сексуалност, вели дека мисли дека луѓето јадат храна за која мислат дека е афродизијак затоа што веруваат дека ќе делува, што значи дека ако мислите дека нешто ви помага, дали е важна причината зошто е тоа така?

Многу таканаречени афродизијаци се здрава храна, но лекарите советуваат да не консумирате растителни екстракти, непроверени материи и производи кои ветуваат чудесни ефекти.

Симптом на лошо здравје

Доколку чувствувате дека имате намален сексуален нагон, можеби имате здравствен проблем и треба да посетите лекар.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ