Данска и Шведска ја обвинуваат Русија за нарушување на воздушниот простор


Данците и Швеѓаните велат дека руски шпионски авион го нарушил воздушниот простор на двете земји.

Данската одбранбена команда за AFP изјави дека авионот бил во данскиот воздушен простор многу кратко време и дека данските авиони Ф-16 веднаш интервенирале.

Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, рече дека прекршувањето е целосно неприфатливо и особено загрижува во сегашната ситуација.

Додека Данска е членка на НАТО, Шведска расправа дали да се приклучи на Алијансата. Сепак, шведскиот министер за одбрана Петер Хултквист рече дека нема докази дека инцидентот е поврзан со тие разговори.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...