Де Брујне: Лига на нации? Преценети пријателски натпревари


Реал Мадрид, во саботата, го победи Ливерпул (1:0) и ја освој 14.титула во Купот/Лигата на шампионите. Апсолутен херој на натпреварот беше голманот, Тибо Куртоа. Белгиецот ги запре сите обиди на Мохамед Салах и неговите соиграчи, натпреварот го заврши со девет одбрани.

Куртоа одигра една неверојатна сезона, само во Лигата на шампионите имаше речиси ист број на одбрани, колку што имаше во целата сезона во Премиер лигата, Едерсон од Манчестер сити.

Сепак неговото влијание во резултатите на Реал беше сериозно потценет во јавноста, поради што по завршувањето на финалето во Париз и одржа лекција на некои новинари.

„За мојата кариера беше важно да ја освојам Лигата на шампионите, мислам дека не ме почитуваат доволно. Особено во Англија. Видов многу критики дека не сум доволно добар…“, изјави Тибо Куртоа, „БТ Спорт“.

Причината поради која Куртоа збесна, а за која зборуваше и на прес-конференцијата пред натпреварот е списокот што го објави познатиот фудбалски весник „442“ од Англија.

Тие во март објавија листа на најдобри светски голмани, а верувале или не – Куртоа не се најде ниту меѓу првите десет.

На прво место на таа листа е Едуард Менди од Челзи, потоа следуваат Де Хеа (Јунајтед), Нојер (Баерн), Едерсон (Сити), Алисон (Ливерпул), Рамсдејл (Арсенал), Хозе Са (Волци), Симон (Билбао), Боно (Севиља) и Облак (Атлетик Мадрид).

Забележливо е дека доминираат голмани од Премиер лигата, па дури и голманот на Вулверхемптон е пред Куртоа. Интересно наа списокот нема голман од Италија.

Куртоа оваа сезона прими 46 гола на 51 натпревар, на 22 натпревари не прими гол.

 

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...