Де Лихт: Во Јувентус дојдов за да играме напаѓачки фудбал како во Ајакс


После три сезони поминати во Јувентус, Матијас Де Лихт го напушти Торино и се пресели во редовите на Баерн Минхен.

Холандскиот дефанзивец играше одлично во Ајакс и во Јувентус пристигна како големо засилување, иако не разочара сепак не ги исполни очекувањата во целост. Од Де Лихт се очекуваше да биде еден од лидерите на „новиот Јувентус“, но тоа не се случи.

Во интервју за „ЕСПН“ Де Лихт откри дека Маурицио Сари бил тренерот поради кој пристигнал во Јувентус и се било поразлично кога тој си заминал.

„Дојдов во Јувентус со идеја дека ќе играме напаѓачки фудбал, Сари беше тренер и играше неверојатен фудбал во Наполи и Челзи. Очекував тимот да игра како Ајакс, сепак тој си замина по една година, со Алегри беше поинаку“, изјави Де Лихт.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...