„Де Јонг треба да ја тужи Барселона, за да престане ова малтретирање“


Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил смета дека Френки де Јонг треба да ја тужи Барселона за мобинг.

Холандскиот играч за врска трпи притисок од раководството и тренерот Чави, дека или треба да си замине или да се откаже од најмалку 40% од платата за да остане на „Камп Ноу“.

Барселона, која штотуку потроши 90 милиони евра само за обештетување за доведување на Роберт Левандовски и Рафиња, не му платила на Де Јонг 17 милиони долари.

Според медиумите, овој долг е причината поради која Де Јонг одбива трансфер и не сака да замине од „Олд Трафорд“.

„Де Јонг треба да преземе правни мерки против Барселона, а играчите да застанат на негова страна. Барселона троши огромни сума за купување на нови фудбалери, а не ги плаќа тие што се под договор. Тоа е неморално и претставува кршење на правата на фудбалерот. ФИФПро мора да се спротивстави на ова малтретирање и да го спречи“, порача Невил.

Коментари

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...