Дејвис: Одбраните на Борко Ристовски беа пресудни


Македонскиот ракометен првак Вардар многу веројатно ќе го задржи тронот во Македонија откако успеа да слави на дербито во Битола против Еурофарм со Пелистер со 23:26. „Пелистерци“ остануваат без шампионски трофеј и по 17 години пост, а „црвено-црните“ ќе продолжат со доминацијата. Сега Вардар има бод предност на табелата, а во преостанатите три кола ќе игра против релативно лесни ривали кои се очекува да ги победи.

Во неизвесен натпревар, тензичен и пред полни трибини во салата „Боро Чурлевски“, Еурофарм Пелистер и Вардар прикажаа допадлив ракомет, а на полувреме заминаа без предност (11:11).

Битолскиот тим никогаш не успеа да обезбеди повеќе од два гола предност, вардарци имаа три и на крајот со песна се враќаат во Скопје.

Во последните пет минути ривалите влегоа со егал (22:22). Куни Моралес беше прецизен во нападот, Борко Ристовски ги одбрани ударите на Танковски и на Граџан, а потоа и Гоце Георгиевски украде клучна топка, па Вардар дојде до 22:25.

На крајот, вардарци славеа со 23:26.

Куни Моралес беше најефикасен ракометар на мечот со десет гола, а Филип Талески постигна шест.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...