Денес е Спасовден, а ова се дел од обичаите за овој празник

Православните верници денес го слават Спасовден, празникот посветен на Христовото Вознесение. Се слави секоја година 40 дена по Велигден и е секогаш во четврток.

Празникот е поврзан со настан од Новиот завет кога Исус Христос им рекол на учениците да го проповедаат Евангелието во светот. Различни обичаи и верувања се поврзани со овој ден уште од античко време. Нашите предци ја избегнувале тешката физичка работа на овој ден, а наместо тоа денот го посветувале на духовен развој, молитви и славење.

Еден од старите обичаи е плетењето крст од гранчиња леска, што е главниот симбол на празникот. Тој крст потоа бил поставен пред куќата, во дворовите, нивите и ливадите за заштита, радост и благосостојба. Овие мали крстови се чувале во текот на целата година, а наредната година се плетеле нови.

Верниците го слават празникот со одење во црква на утринска литургија. Се верувало дека на Спасовден треба да се јадат јагоди за среќа, а овој ден се поврзува и со обичајот да се приготвува богата семејна трпеза на која членовите на домаќинството се собираат, слават и поминуваат време заедно. Интересно верување е дека на Спасовден не треба да дремете преку ден, бидејќи се верува дека на овој начин ќе бидете поспани во текот на целата година. Покрај разните обичаи, најважен е личниот духовен развој, но и величењето на доблестите како вера, надеж и љубов.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...