Десетици мртви во пожар во миграциски центар во Мексико на границата на САД

Mar 28, 2023

Пожар во собата за спиење во мексикански имиграциски центар во близина на границата со САД остави повеќе од триесетина мигранти загинати, соопшти владината агенција во вторникот, во еден од најсмртоносните инциденти досега во земјата.

Неколку часа по избувнувањето на пожарот доцна во понеделникот, низи тела беа поставени под светкавите сребрени чаршафи пред објектот во Сиудад Хуарез, спроти Ел Пасо, Тексас. Амбулантни возила, пожарникари и комбиња од мртовечницата го преплавија местото на настанот.

Според Националниот институт за имиграција, 39 лица загинале, а 29 се повредени и се во „деликатно-сериозна“ состојба. Во моментот на пожарот во објектот имало 68 мажи од Централна и Јужна Америка, соопшти агенцијата.

Тоа беше најсмртоносниот инцидент во мексикански имиграциски објект во сеќавањата. Властите ги истражуваат причините за пожарот, а владината Национална комисија за човекови права била повикана да им помогне на мигрантите.

Агенцијата соопшти дека „енергично ги отфрла дејствијата што доведоа до оваа трагедија“ без никакво дополнително објаснување за тоа какви би можеле да биле тие дејства.

Претежно венецуелски мигранти се бунтуваа во имиграцискиот центар во Тихуана во октомври, кој мораше да биде контролиран од полицијата и трупите на Националната гарда. Во ноември, десетици мигранти се бунтуваа во најголемиот мексикански центар за притвор во јужниот град Тапачула, во близина на границата со Гватемала. Никој не загина во двата инциденти.

Сиудад Хуарез е главен премин за мигрантите кои влегуваат во САД. Нејзините засолништа се полни со луѓе кои чекаат можности да преминат или кои побарале азил во САД и го чекаат процесот.

Во последниве години, додека Мексико ги засили напорите за запирање на протокот на миграција кон границата со САД под притисок на американската влада, неговиот Национален институт за имиграција се бореше со пренатрупаноста во неговите капацитети.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ