Десетици украински цивили пронајдени во гробница во близина на Киев

Војната во Украина влезе во својот 45-ти ден. Властите во текот на викендот воведоа полициски час во јужниот пристанишен град Одеса поради заканите за понатамошни ракетни напади.

Клучни податоци:

Сателитските снимки лоцираа воен конвој долг 10 километри во близина на Харков

НАТО најави промена на стратегијата во Источна Европа

ЕУ донира 1 милијарда евра за Украина и за земјите кои примаат бегалци

Борис Џонсон ненадејно дојде во Киев, Британија испраќа ново оружје во Украина

132 тела беа пронајдени во Макарив, на околу 50 километри од Киев

Украинскиот претседател Зеленски го опиша ракетниот напад врз железничката станица Краматорск како уште едно руско воено злосторство

(Од минута во минута)

10:05 Десетици украински цивили пронајдени во гробница во близина на Киев

Нова гробница со десетици украински цивили е пронајдена во саботата во Бузова, ослободено село во близина на главниот град Киев, кое со недели било окупирано од руските сили, изјави локален претставник.

08:41 Столтенберг: НАТО планира постојано воено присуство на своите источни граници

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за британски Телеграф изјави дека НАТО работи на планови за постојано воено присуство на своите источни граници, во контекст на соочување со можна руска агресија.

08:19 Зеленски: Руската агресија е насочена кон цела Европа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руската агресија никогаш не била ограничена само на Украина и дека таа е насочена кон цела Европа и уште еднаш го повика Западот да воведе целосно ембарго на руските енергетски извори и да и достави на Украина повеќе оружје.

08:10 Во близина на Харков снимен голем руски воен конвој

Сателитските снимки направени и анализирани од „Максар Технолоџис“ покажуваат десет километри долг руски воен конвој источно од Харков.

Фотографиите на „Максар“ се направени на 8 април во близина на градот Велки Бурлук, на десетина километри источно од Харков. Конвојот се движел кон југ, пишува Си-Ен-Ен.

ТОП ВЕСТИ

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...