Девет загинати во напад со беспилотни летала врз регионот на Кијив


Спасувачите пронајдоа тела на девет лица под урнатините на зградите по нападот со руски дрон врз Ржишчив, регионот Кијив.

„Ноќта на 22 март, во градот Ржишчив, регионот Кијив, 4-тиот и 5-тиот кат од два петкатни студентски домови и трикатна зграда на стручно училиште беа делумно уништени во непријателски напад, проследен со пожар“, известува Главната дирекција на Државната служба за итни случаи на Украина во регионот Кијив.

На 22 март во 06:50 часот пожарот е изгаснат на површина од 330 м2.

Во 00:52 часот на 23 март целосно се отстранети урнатините на територијата на стручното училиште Ржишчив.

Спасувачите открија тела на девет мртви луѓе. Седум лица се повредени, а едно лице е спасено, информираат од Државната служба за вонредни состојби.

Како што е соопштено, заклучно со 18:00 часот на 22 март, во Ржишчив биле пронајдени телата на осум мртви лица.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...