Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ

Apr 23, 2022

[ad_1]

Едно лице загина во општина Столац како последица на земјотресот. Станува збор за девојче родено 1994 година.

Според Жупаниската болница, др. Почина Сафет Мујиќ, девојчето Е.С. во тешка состојба е пренесена на итната медицинска помош. Лекарите се обиделе да ја реанимираат, но спас немало. Нејзините родители се полесно повредени, соопштија од болницата.

До несреќата дошло кога од земјотресот се урнала карпа врз семејната куќа во населбата Кукавац во Столац.

Родителите и сестрата на девојчето се полесно повредени, јави Дневни аваз.

Епицентарот на земјотресот бил во источната општина Љубиње, 19 километри источно од Столац.

Градоначалникот на Љубиње Стево Драпиќ изјави дека е причинета материјална штета на станбени згради и општински згради, а Службите за цивилна заштита ја проверуваат состојбата на терен.

Во Мостар голем број вознемирени граѓани истрчаа на улица бидејќи зградите силно се треселе.

Се урнале неколку ќерамиди и оџаци, а била забележана и штета на автомобил.

Сојузниот сеизмолошки институт вечерва соопшти дека јачината на земјотресот во хипоцентарот, кој се случил на длабочина од 5 километри, бил 5,6 степени по Рихтер, додека интензитетот во епицентарот бил VII степени според Меркалиевата скала.

Ваквите земјотреси се класифицирани во категоријата на многу силни земјотреси кои предизвикуваат уривање и уништување со значителни оштетувања на мебелот во куќите.

Овој земјотрес беше почувствуван во поголемиот дел од БиХ и Хрватска.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ