Девојките со сили за едно полувреме, нов пораз од Норвешка

На Велигден, светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ го добие необичното кршење со јајца пред стартот на финалето на домашниот Белград опен против Русинот Андреј Рубљов, но на крајот мораше да се помири со нов пораз, овојпат во три сета со 6:2/6:7(4)/6:0.

Наместо традиционалното фрлање паричка за да се утврди кој ќе сервира прв во мечот, организаторите на Србија опен, се решија во чест на православниот Велигден, Србинот и Русинот да се соочат прво со вапцани јајца. Тука Ѓоковиќ беше подобар, но на теренот, Рубљов ја потврди својата одлична форма.

Рубљов во првиот сет направи два брејка за да го освои по само 36 минути игра, по што следуваше битка за секој поен во вториот сет – Ѓоковиќ поведе со 2:0, па веднаш загуби брејк за да одиграат два маратонски гема и во тај-брејкот Србинот да победи со 7:4. Меѓутоа, во третиот сет, играта на Србинот колабираше, и Рубљов освои шест гема во низа за да ја освои својата трета титула во 2022 и 11. во кариерата.

Ѓоковиќ, пак, не успеа да ја одбрани титулата и играше крајно нестабилно на турнирот, откако трипати во претходните мечеви се враќаше од сет негатива, поставувајќи многу неодговорени прашања за неговата форма пред гренд слем турнирот на Ролан Гарос во Париз.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...