Димитриевски: Децата да ги учиме на вистинските вредности секогаш се изградуваат во силни и одговорни личности

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информираше дека
во текот на вчерашниот ден, учениците од основните и средните училишта
од Куманово со различни активности се вклучија во големата еко акција по
повод Денот на пролетта и екологијата 21 март.
„Големо браво за учениците од основните и средните училишта во Куманово
кои во огромен број на различен начин се вклучија во големата еко акција
по повод Денот на пролетта и екологијата 21 март на ниво на целата
општина. Горди сме на Вашата мотивација, еколошка свест и посветеност за
зачувување на животната средина.Децата кои од најмали нозе ги учиме на вистински вредности, за грижа кон најблиските и пријателите, за одговорно учество во општественото живеење и за грижа кон животната средина секогаш се изградуваат во силни и одговорни личности. Упатувам голема благодарност до наставниот кадар и сите учесници во

воспитно-образовниот процес кој секојдневно неуморно се трудат да
создадат образована и одговорна младина која е гордост на нашата држава
и нашиот народ“, рече Димитриевски.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...