Димитриевски и Рајо се кошмар за Барса – голема победа на „Ноу Камп“


Актуелниот Формула 1 шампион, Макс Ферстапен и јамајчанската спринтерска „кралица“, Илејн Томпсон-Хера се освојувачи на престижната Лауреус награда како најдобри спортисти минатата година.

24-годишниот возач на Ред бул рејсинг, имаше 10 пол-позиции, 10 победи и рекордни 18 подиуми за да ја освои првата светска титула по битката со седумкратниот шампион, Луис Хамилтон. Претходни Ф1 возачи кои ја освоиле оваа награда се Себастијан Фетел и Хамилтон.

„Јас сум првиот Холанѓанец со светска титула и реакцијата во татковината беше прекрасна. Многу ми значи што ја добивам оваа награда, една од најелитните во светот на спортот“, изјави Ферстапен.

29-годишната Томпсон-Хера стана првата жена со две двојни олимписки триумфи во спринтерските трки, откако ги одбрани титулите на 100 и 200 метри во Токио, а освои и трето злато како дел од 4х100 метри штафетата.

„Знам дека Јусеин Болт претходно ја освои оваа награда за Јамајка, така што сум горда што повторно ја враќам дома. Многу сум горда на успехот и мотивирана за повеќе работа во новата сезона“, изјави Томпсон-Хера.

Италијанската фудбалска репрезентација вторпат е добитник на наградата за најдобар тим по триумфот на Европското првенство во 2020, откако и во 2007 ја добија наградата по триумфот на СП во 2006.

Британската тинејџерка, Ема Радукану доби награда за „пробив“ на годината, откако тенисерката триумфираше на САД опен минатата есен како квалификантка.

НФЛ великанот Том Брејди беше почестен со наградата за животно остварување по рекордниот седми триумф во Суперболот, додека полскиот голгетер Роберт Левандовски е добитник на наградата за „исклучително остварување“, откако минатата сезона постигна 41 гола во Бундеслигата за да го сруши 49 години стариот рекорд на Герд Милер.

Валентино Роси, седумкратниот Мото ГП шампион, кој се пензионираше по повеќе од две децении во спортот, стигна до својата трета награда, овојпат како „Спортска икона“, откако во 2011 доби награда за камбек на годината, а во 2006 награда за спортски дух.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...