Дипломатијата од сенка на Трамп го испрати неговиот човек од доверба на Косово


Ричард Гренел

Доналд Трамп вчера истакна дека неговиот „пратеник-амбасадор“ Ричард Гренел ја посетил српско-косовската граница во обид да промовира мир помеѓу двете спротивставени страни, во своевидната дипломатска мисија во име на поранешниот американски претседател, пренесува „Форбс“. Трамп посочи дека посетата на Гренел на Балканот била со цел за промовирање на договорот за економска нормализација помеѓу Србија и Косово потпишан во Вашингтон минатата година.

– Големите народи на Србија и Косово надминаа огромни пречки во нивната потрага по економска нормализација. Договорите со посредништво на мојата администрација се историски и не треба да бидат отфрлени. Многу животи се во прашање. Денес, мојот пратеник амбасадор Рич Гренел ја посети косовско-српската граница за да го потенцира овој важен договор. Исто како што докажавме со договорите на Средниот Исток, мирот и економската нормализација се можни, но потребни се искрени напори и цврсто лидерство. Мирот е возможен, не се откажувајте – долгорочниот просперитет за овие две нации е во прашање – се вели во соопштението на Трамп.

Гренел извршуваше повеќе дипломатски функции во администрацијата на Трамп, вклучувајќи ја амбасадорската во Германија од 2018 до 2020 година, а потоа беше специјален претставник за преговорите помеѓу Србија и Косово од 2019 година до крајот на мандатот на Трамп. Гренел беше именуван и за в.д. директор на националното разузнавање во февруари 2020 година.

Во изминатите недели имаше тензии помеѓу Србија и Косово откако косовската полиција имаше судири со тамошните Срби по обидот за засилување на безбедноста на северот.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...