Директорот Кадриу оствари средба со претседателот на Високиот совет на турско радио и телевизија, Ебубекир Шахин

Директорот Кадриу отвори ново поглавје на соработка од меѓународен аспект меѓу двете институции, НП Националната радиодифузија на РСМ и Високиот совет за Радио и Телевизија на Република Турција.

Директорот на Националната Радиодифузија, г-дин Ендрин Кадриу, денеска се сретна со претседателот на Високиот совет на турско радио и телевизија, г-дин Ебубекир Шахин.

На средбата се разговараше за унапредување на технологијата и проектите📡 кои ја поврзуваат работата на овие две институции.

Меѓу другото, претседателот Шахин понуди обука за вработените во НПНРД во Република Турција во областа на технолошкиот развој-дигитализација.

Високиот совет за Радио и Телевизија на Република Турција ке обезбеди поголема меѓународна институционална соработка на нашето претпријатие и со други држави.

На оваа средба беа проектирани нацрт идеи кои ќе бидат вклучени во меморандумот за соработка што ќе се реализира со посетата на турската делегација во Скопје.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...