Дојче Веле: Германската полиција користи контроверзен американски софтвер


Фото: Пиксабеј

Контроверзниот американски софтвер Палантир станува сè попопуларен меѓу полициските служби во Германија, а според истражувањето на Баварската јавна служба и покраината Баден-Виртемберг, за воведување на софтверот заинтересирани се и Бремен и Хамбург.

Палантир од претходно го користат полицијата во Северна Рајна-Вестфалија и Хесен, а договорот со американската компанија го потпиша и покраинскиот оддел за криминалистичка истрага на Баварија.

Договорот предвидува сите други полициски служби во Германија, вклучително и федералните, да можат да го користат софтверот, пишува Дојче веле.

Овој софтвер за анализа на податоци треба да ѝ олесни на полицијата да поврзува различни бази на податоци.

Правникот Јирген Беринг, кој е специјализиран за заштита на податоците во Друштвото за право на слобода, остро го критикуваше договорот потпишан од Баварија.

– Најголемиот проблем е што ова ја зајакнува пазарната позиција на Палантир на германскиот пазар. Всушност, тендерите треба да обезбедат конкуренција и да спречат создавање зависност. Но, овде со договорот се зацврстува зависноста на службите од Палантир – рече тој.

Спорниот софтвер всушност поврзува бази на податоци на полицијата и други институции, како што се регистарот за поседување оружје, катастарот или регистрите на канцеларијата за странци. Може да се внесат и податоци за летови на некои лица.

Според баварското Министерство за полиција, софтверот собира податоци, но ги анализираат луѓе.

– Софтверот нема да носи свои заклучоци, хипотези или веројатности – тврдат во Минхен.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...