Доњецк планира да се приклучи кон Русија, вели лидерот на сепаратистите


Самопрогласената Народна Република Доњецк во источна Украина, поддржана од Русија, размислува да ѝ се приклучи на Русија кога ќе завладее со целиот регион Доњецк, ја објавија локалните медиуми изјавата на сепаратистичкиот лидер Денис Пушилин.

„Желбата и стремежот да се приклучат кон Руската Федерација, односно да се биде дел од Русија, постојат од 2014 година“, рече Пушилин.

„Но, сега главната задача е да ги достигнеме уставните граници на републиката“, рече тој.

Тој говореше два дена откако лидерот на Луганск, друг регион поддржан од Русија, рече дека може да одржи референдум за приклучување кон Русија.

Киев рече дека нема правна основа за гласањето и оти потегот ќе предизвика силен меѓународен одговор.

Три дена пред да нареди напад врз Украина на 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин ги призна отцепените области Луганск и Доњецк како независни држави, иако остатокот од светот ги смета за делови на Украина.

Украина, која тврди дека се бори за опстанок против руските империјалистички начини за заземање на земјата, повторува дека нема да прифати руска анексија на нејзините територии, што ги отежнува мировните преговори со Москва.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...