Додик бара оставка од Џаферовиќ и вели дека и натаму ќе ги блокира санкциите против Русија


Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го обвини актуелниот претседател на државниот врв, Шефик Џаферовиќ, за уривање на уставниот поредок и најави дека поради тоа ќе бара негова смена, нагласувајќи дека бошњачките политичари некритички ги поддржуваат санкциите против Русија, на што тој силно се противи.

Додик е огорчен од говорот кој Џаферовиќ го одржа минатата недела пред Советот за безбедност на Обединетите нации за ситуацијата во БиХ, предупредувајќи, меѓу другото, на опасностите од сецесионистичката политика на босанските Срби.

Затоа, на првата седница на Претседателството на БиХ, одржана потоа во Сараево, Додик го покрена прашањето за одговорност на Џаферовиќ, тврдејќи дека претседавачот на Претседателството на БиХ излегол од своите овластувања и го дезинформирал Советот за безбедност со изнесување приватни ставови во Њујорк.

Со тоа, како што тврди, Џаферовиќ ги прекршил Уставот и Деловникот на Претседателството на БиХ, па мора веднаш да поднесе оставка.

„Доколку не го стори тоа до следната седница на Претседателството, ќе побарам да се покрене постапка за негова смена“, изјави Додик за новинарите.

Тој не објасни како има намера да го стори тоа бидејќи изборниот закон одредува само ситуација во која Уставниот суд одлучува за привремена или трајна спреченост на член на Претседателството да ја врши таа должност.

Додик тврди дека кршењето на Уставот и Деловникот станало редовна практика на, како што рече, бошњачко-муслиманската политика, на сите нивоа на власта и вели дека единствената цел на бошњачките политичари е да му се додворат на Западот.

Тој обвини дека затоа некритички ги поддржуваат санкциите против Русија, додавајќи дека лично силно се противи на какви било казнени мерки против Москва за агресијата врз Украина.

Додик нагласи и дека неговите лични напори го спречиле Претседателството на БиХ и Советот на министри, како колективни тела, да донесат каква било формална одлука за приклучување на БиХ кон санкциите против Русија.

„Така и ќе остане“, рече Додик.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...