Докази за учество на Алијансата за албанци на вчерашниот протест

Се појавуваат нови докази, кои ја инволвираат Алијансата за Албанците во вчерашниот протест каде имаше уапсени и повредени полицајци, информира Тетовасот.

Овој протест дојде по палењето на модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица. Но, имаше навреди кон мајката Албанка, додека демонстрантите не ја поштедија ниту полицијата која ја одржуваше редот и мирот, така што ситуацијата дополнително се ескалира.

Дека АА е вмешана, има фотографии кои докажуваат дека имало дури и високи партиски структури, вклучително и потпретседателката на АА во Тетово, Нука Бајрами, и не само таа.

Инаку, пред неколку денови АА преку Арбен Зеќири во мирниот протест на „Балисти“ отворено повика да го поддржи протестот покажувајќи како се организира.

„Членовите и симпатизерите на Алијансата се поканети да го поддржат балистичкиот марш на помасовен начин, но БЕЗ СИМБОЛИ И ПАРТИСКИ БОRИ. Жртвите заслужуваат посебна почит, додека нивните семејства правда.

Да, бидејќи во никој случај не сакаме да го политизираме овој благороден марш на балистите, претседателот на АСХ и главните експоненти нема да бидат физички присутни, туку секој активист и симпатизер како ГРАITАНИТЕ мора да учествува! “ беше повикот на шефот на Одделот за информации при АА, Зеќири.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...