Доларот ослабе, цената на нафтата благо падна

На азиските берзи денеска се тргува претпазливо бидејќи нема многу причини за купување акции, имајќи предвид дека растот на најголемите светски економии забавува и дека се очекуваат дополнителни зголемувања на каматните стапки на централните банки.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше речиси непроменет за околу 7 часа во однос на петокот.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Шангај и Австралија пораснаа меѓу 0,1 и 1,2 отсто.

Во Хонг Конг и Јужна Кореја, сепак, тие се лизнаа меѓу 0,5 и 1,1 отсто.

На пазарите има претпазливост бидејќи макроекономските податоци укажуваат на бавен раст на најголемите светски економии, а на некои дури им се заканува и рецесија.

САД технички веќе се во рецесија

На пример, американската економија, која благо падна на квартална основа во првиот квартал.

Оценката на филијалата на ФЕД во Атланта, сепак, покажува дека во вториот квартал бруто домашниот производ (БДП) падна за 2,1 отсто на годишно ниво, што значи дека најголемата светска економија технички веќе западна во рецесија.

И покрај тоа, се очекува дополнително зголемување на каматните стапки на американската централна банка бидејќи инфлацијата во САД со месеци се движи на највисоките нивоа во повеќе од 40 години.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...