Долгополов: Андреј Рубљов, исто како и неговиот шеф Путин е лажго и лицемер

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп пред Мерсисајд дербито со соседите Евертон, вели дека тоа е „најинтензивното дерби“ во кое учествувал и признава дека ќе му недостасуваат „карамелите“ ако не успеат да изборат опстанок оваа сезона.

На „Енфилд“ утре се игра 240. дерби на Мерсисајд во кое, како и обично, на двата клуба им се потребни поени – на Ливерпул да останат во трката со Ман сити за Премиерлигата, а за Евертон да избегнат опстанок. „Карамелите“ се на само поен пред Барнли на 17. место на табелата, иако имаат натпревар помалку.

Клоп загуби само еднаш во 14 дербија, минатата сезона, кога Евертон славеа на „Енфилд“ првпат по 21 година со 2:0 триумф пред празни трибини.

„Да, ова можеби е најинтензивното дерби. Го сакам интензитетот и физичката игра во фудбалот, ако е во рамките на правилата и без претерувања. Овој меч е важен за двата клуба, но секогаш бил важен за Евертон. Дали ќе ми недостасува ако Евертон испаднат? Секако, сите сме навикнати на двата клуба во нашиот град и така треба да биде. Оваа недела е малку поинако, бидејќи неодамна игравме со Јунајтед, но обично цела недела пред дербито се зборува само за тоа“, вели Клоп.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...