Дончиќ со Далас оди на Јута, Денвер и Јокиќ против Голден стејт

Ниту три досудени пенали не беа доволни Леванте да извлече барем реми против Барселона, откако во драматична завршница, гостите од Каталонија стигнаа до 2:3 победа, продолжувајќи ја славеничката низа на тимот на Чави Ернандез.

Каталонците губеа со 0:1 откако Хозе Моралес во 52. минута од мечот беше сигурен од белата точка за изненадувачко водство на 19-пласираниот во Ла лига. Само четири минути подоцна беше досуден уште еден пенал за домаќините, но овојпат Марти не го реализираше.

Тогаш Чави реши во игра да ги внесе младите таленти на клубот, Педри и Гави во игра, и ситуацијата се смени. Прво Пјер-Емерик Обамејанг во 59. минута израмни на 1:1, пред Гави да му асистира на Педри четири минути за водство на Каталонците. Во 83. минута повторно беше досуден пенал, трет за домаќините, кој Гонзало Мелеро го реализираше за  израмнување.

Драмата продолжи, кога во 92. минута, Жорди Алба фантастично го пронајде Лук де Јонг, кој донесе победа за Барселона, со која тие се искачуваат на второто место на табелата со 60 поени, дури 12 зад Реал Мадрид, но со натпревар помалку. Леванте остануваат претпоследни со 22 поени, седум зад безбедната зона во Ла лига.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...