„Драгао“ се полни, Македонците се веќе на трибините

Враќањето на фудбалот од соништата продолжува за Кристијан Ериксен, откако неговото враќање на стадионот каде што минатото лето доживеа срцев напад и беше клинички мртов, го одбележа не само со носење на капитенската лента, туку и со прекрасен гол со кој ја запечати фантастичната 3:0 победа на Данците над Србија во пријателски меч.

Ериксен колабираше на првиот меч од ЕУРО 2020 против Финска минатото лето, по што му беше вграден ИЦД минијатурен дефибрилатор и мораше да си замине од Интер поради правилата на италијанската лига. Но, во јануари тој го направи камбекот на фудбалот со шестмесечен договор со премиерлигашот Брентфорд, пред да се врати и во данската репрезентација при 4:2 поразот од Холандија во Амстердам.

Сепак, емотивното враќање на „Паркен“ беше навистина посебно, бидејќи тој ја доби честа да ја носи капитенската лента. Данците дојдоа во водство преку Јоаким Меле уште во 15. минута, пред во 53. минута Јеспер Линдстром да зголеми на 2:0. Најубавиот момент дојде во 57. минута, кога Ериксен постигна одличен гол од работ на шестнаесетникот.

ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧЕВИ

Данска – Србија 3:0

Хрватска – Бугарија 2:1

Албанија – Грузија 0:0

Белорусија – Бахреин 1:0

Финска – Словачка 0:2

Швајцарија – Косово 1:1ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...