Драма во Сплит: Полицијата фатила македонски државјанин при кражба, тој ги нападнал со чекан

Македонски државјанин (47) нападнал полицајци со чекан при грабеж на деловен простор во Сплит, откако полицијата дошла по пријава на граѓанин.

Полицаецот кој прв се доближил на местото на настанот забележал дека вратата е отворена и претпазливо се приближил сомневајќи се дека провалникот се уште е внатре. Во тој момент, непознат маж, држејќи чекан се нафрлил кон полицаецот, удирајќи го во градите, јавуваат хрватските медиуми.

Полицаецот паднал на подот и мажот почнал да бега, но службеникот набргу станал и истрчал по него заедно со уште двајца колеги. Тие му наредиле да застане, но крадецот ги игнорирал и продолжил да бега.

Полициските службеници, решени да го фатат сторителот на делото, продолжиле да трчаат по него и успеале да го стигнат неколку улици подалеку.

Во моментот кога го стигнале, мажот се свртел кон нив. Полицаецот употребил присилни средства врз него и му го отстранил алатот од раката. Мажот кој бил легнат на подот, продолжил активно да се спротивставува, дури и откако бил задржан, пишува „Слободна Далмација“. По укажаната лекарска помош бил пренесен во службени простории заради спроведување на кривична истрага. Утврдено е дека се работи за 47-годишен државјанин на Македонија.

На лице место е извршена истрага, забележани се оштетувања на отворениот сеф од кој се украдени 205 евра кои се пронајдени и кај мажот, а на друг неотворен сеф е констатирана штета од која не можел да се ослободи на отворено бидејќи полицајците очигледно го прекинале.

Крадецот се наоѓа во притвор, пренесе „Блиц“.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...