Драматичен апел од Мариупол: Луѓето почнаа да гладуваат

Британскиот премиер Борис Џонсон одржа прес-конференција по денешниот самит на НАТО и состанокот на Г7. Тој рече дека Обединетото Кралство ќе работи со истомисленици за зајакнување на смртоносната помош за Украина и вети дополнителни 6.000 проектили.

„Мора да поддржиме слободна и демократска Украина на долг рок. Ова е само почеток“, рече Џонсон и посочи дека Велика Британија досега санкционирала повеќе од 1.000 руски физички лица и субјекти.

„Пораката дека Путин може да ја преземе е: Украина не е сама. Стоиме покрај граѓаните на Киев, Мариупол, Лавов и Донецк. Како што рече и самиот претседател Зеленски, народот на Украина мора да победи, а Путин мора да пропадне – и тој ќе пропадне“, рече Џонсон.

Британскиот премиер ја отфрли можноста за воведување зона на забранети летови над Украина.

„Воведувањето зона на забранети летови над Украина би значело дека нашите авиони може да соборуваат руски авиони. Ниту една земја од НАТО не сака да го направи тоа. Треба да ни биде јасно за тоа. Тоа не е нешто за што размислуваме. Она што го правиме е помагање на Украина во испораката на одбранбено оружје“, истакна Џонсон.

Коментирајќи ги тврдењата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, дека е антируски настроен, Џонсон рече дека тоа не е точно и дека сочувствува со рускиот народ, но не и со нивниот лидер Владимир Путин.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...