PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Дритан Абазовиќ официјално го предложи составот на новата црногорска влада

Apr 27, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека одлуката на Русија за прекин на испораката на гас за Бугарија е уцена и дека Софија ги разгледува сите договори со „Газпром“, вклучително и транзитот на руски гас за Србија и Унгарија.

dobivaj vesti na viber

„Предупредувањето на Русија да ја прекине испораката на гас за Бугарија поради барање за промена на шемата за плаќање е сериозно кршење на постојниот договор и претставува уцена“, рече Петков.

Петков изјави дека разговарал со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, која го уверила дека 27-члениот блок ќе има заеднички одговор на дејствата на Русија.

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ утринава објави дека целосно ја прекинал испораката на гас за Бугарија и Полска бидејќи тие одбиле да исплатат во рубли за гасот што им бил доставен во април.

За одлуката на „Газпром“ претходно денеска зборуваше и бугарскиот министер за енергетика, Александар Николов, кој на новинарите им рече дека Софија ги платила сите количини гас за април и дека руската компанија ќе го прекрши сегашниот договор доколку го запре протокот на гас.

Според него, Софија набргу ќе знае дали гасот што се добива преку Турција ќе биде прекинат, рече Николов.

Тој нагласи дека Бугарија, членка на ЕУ и НАТО, ќе го почитува ставот на Европската комисија, која ги повикува земјите да не плаќаат руски гас во рубли, што, како што вели, го бара рускиот претседател Владимир Путин.

Бугарија исполнува повеќе од 90 отсто од потребите за снабдување со гас од Русија според долгорочниот договор кој истекува кон крајот на оваа година.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ