Дронот што падна во Загреб носел бомба, стигаат резултатите од истрагата

Српскиот претседател Александар Вучиќ им порача на косовскиот премиер Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ: „Оставете ја Србија на мир и престанете да ја залажувате јавноста“.

„Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста, а ние се горееме на фактот што самите сакаме да ја заштитиме нашата земја“, рече, меѓу другото, Вучиќ.

Тој посочи дека кампањата за жигосување на Србија, која доаѓа од одредени центри на моќ и делови од регионот, е забрзана во последните неколку месеци.

„Не е од вчера, најизразената улога на отворена и гола омраза кон Србија и сè што е српско доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И се подразбира дека тие секогаш користат невистини и голи лаги само со една цел – да се претстават како наводни жртви, а Србија како голем агресор на секој можен начин“, рече Вучиќ.

Тој додаде: „Го искористија нашето легално купување на кинескиот систем за противвоздушна одбрана FK3, кој е одбранбено оружје, да му кажат на целиот свет дека ние сме кинески и руски сојузници, кои го загрозуваат мирот во регионот, иако ние сме целосно опкружени со НАТО-територии, не секогаш НАТО-земји“.

„Тие самите не се во можност да кажат на кој начин ги загрозуваме со одбранбено оружје. Нашиот систем служи за уништување крстосувачки ракети, непријателски авиони, кои би го нарушиле воздушниот простор на Србија. Па се прашувам како ја загрозуваме Приштина или како ја загрозуваме Подгорица на таков начин? Да се ​​пошегуваме, подобро е да купиме спрејови ‘аутан’ бидејќи многу поважно ни е да се заштитиме од роеви муви и комарци отколку од какви било сериозни воздушни сили што тие ги имаат. Шегата настрана, суштината овде е нешто друго – во желбата да ѝ се наштети на Србија, во желбата Србија секогаш да биде виновна или да биде слаба, како што тие ја доживуваа кога ја прогласија независноста на Косово“, рече Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...