Другиот Анчелоти ќе го предводи Реал Мадрид против Челси?

Apr 1, 2022

[ad_1]

Во Доха беа извлечени групите за Светското првенство во Катар. Ќе биде интересно, а и многу тешко за Србија, во иста група се најдоа и Шпанија и Германија, релативно лесно поминаа Англија и Аргентина.

Мундијалот ќе го отвори домашната репрезентација на Катар против Еквадор на 22 ноември. Светскиот првак Франција ќе почне да ја брани титулата против квалификантот 1, Данска и против Тунис.

Нашиот северен сосед Србија, доби речиси идентична група како на мундијалот во Русија, а ќе го отвори Светското првенство со дуел против Бразил во групата Г. Во групата се и Швајцарија и Камерун.

Интересна е групата Е, каде се поранешните светски прваци Шпанија и Германија, заедно со Јапонија и подобриот од баражот Нов Зеланд – Костарика.

Аргентинците добија реално лесна група и ќе играат против Саудиска Арабија, Мексико и Полска.

ГРУПА А
Катар
Еквадор
Сенегал
Холандија

ГРУПА Б
Англија
Иран
САД
Украина/Шкотска – Велс

ГРУПА Ц
Аргентина
Саудиска Арабија
Мексико
Полска

ГРУПА Д
Франција
ОАЕ/Австралија – Перу
Данска
Тунис

ГРУПА Е
Шпанија
Нов Зеланд/Костарика
Германија
Јапонија

ГРУПА Ф
Белгија
Канада
Мароко
Хрватска

ГРУПА Г
Бразил
Србија
Швајцарија
Камерун

ГРУПА Х
Португалија
Гана
Уругвај
Јужна Кореја

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ