Државата најавува цврсти мерки против фудбалските хулигани


Грција

Министрите за цивилна заштита и правда на Грција, како и заменик-министерот за спорт, вчера одржаа заедничка прес-конференција на која ги соопштија законските измени со кои државата сака да му стави крај на насилството на трибините на спортските борилишта, но и насекаде каде што навивачките групи и хулиганите прават нереди. За таа цел се подготвени измени во Кривичниот законик, измени во Законот за спорт, построги и повисоки казни до пет години затвор, забрана за изрекување условна казна за хулиганство, зголемени контроли од полицијата, привремено затворање на сите навивачки клубови во земјата, но и нивна поголема контрола. Ова се само дел од мерките за справување со насилството на навивачките групи и хулиганите во Грција што беа соопштени на прес-конференцијата.
Ваквите заострени мерки доаѓаат по последното убиство во Солун што ја потресе грчката јавност, кога на почетокот на месецов 19-годишно момче беше до смрт претепано и прободено со нож во близината на стадионот на неговиот омилен клуб Арис, откако група хулигани, навивачи на ривалскиот ПАОК, по прашањата за кого навиваат крвнички ги нападнале момчето и неколку негови другари, кои завршија во болница.
Министерот за цивилна заштита надлежен за полицијата Такис Теодорикакос рече дека иако хулиганството е „глобално зло и не е карактеристично само за грчките стадиони“, сепак сите мора да ги здружат силите во битката: Владата, политичките партии, спортските фактори, тимовите, спортистите, граѓанското општество и локалната власт. Тој откри дека до вчера полицијата направила 575 контроли и затворила 67 здруженија на хулигани во целата држава, со уапсени 17 лица, и додаде дека полицијата ќе продолжи со проверките, а паралелно ќе се спроведе програма за обука на полицајците врз основа на европските стандарди за превенција и третман на малолетничка деликвенција, „бидејќи малолетниците најчесто се жртви на хулиганство“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...