ДУИ: Демократски избори во ограноците на ДУИ по принципот еден член, еден глас

Демократската Унија за Интеграција организира внатре партиски избори во нејзините ограноци во Тетово, Гостивар, Боговиње, Врапчиште, Желино, Теарце, Арачиново, Чашка, Студеничани, Брвеница и Долнени.

Според Статутот, членството во Демократската Унија за Интеграција е слободно и доброволно бидејќи ДУИ е отворена за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Во овој изборен процес се применува принципот утврден во статутот усвоен на последниот партиски конгрес, еден член еден глас.

Овој принцип ќе ги определи претседателите на локалните ограноци на ДУИ кои веќе се на внатре партиски избори.

Во сите горенаведени ограноци процесот на онлајн зачленување веќе е почнат и истиот процес се очекува да заврши до месец Јуни ова година.

Демократската Унија за Интеграција ги поканува сите граѓани кои чувствуваат дека се подготвени да придонесат кон креирањето на политики за подобра иднина за сите нас, да не се двоумат, да се зачленат онлајн на: www.regjistrim.mk или на релевантниот огранок каде припаѓаат и со тоа да станат дел од изборите внатре во партијата.

Член на ДУИ може да стане секој граѓанин на Република Северна Македонија кој има наполнето 18 години, тие кои ќе ја прифатат Програмата, Статутот на партијата и ќе се изјаснат и пополнат формуларот за членство во партијата во електронска форма.

Заедно Посилни

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...