ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе учествува на традиционалната годишна манифестација во Скопје, додека фракцијата на партијата организира митинг во Тетово.

Традиционалната прослава на годишнината од основањето на партијата ќе се одржи во хотелот Александар Палас. За разлика од другите години, овојпат ќе се организира дебатен панел со наслов „Европски фронт“ на кој ќе говори лидерот на партијата Али Ахмети, а поканети ќе бидат и поранешната министерка Радмила Шекеринска, професорот Петар Арсовски, новинарот Газменд Ајдини. , поранешната министерка и поранешна градоначалничка на општина Тетово, Теута Арифи и други. По средбата Ахмети ќе им се обрати на сопартијците на традиционалниот коктел.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...